Pierwszaki na start!

Już we wtorek w naszym Seminarium odbędzie się immatrykulacja, bracia z pierwszego roku: Cyprian, Bazyli, Olaf i Natanael uroczyście zostaną wpisani na listę studentów i otrzymają indeksy. Ponadto w obecności zebranych współbraci publicznie zadeklarują dołożyć wszelkich starań, aby pielęgnować glebę swego serca i rozumu.

Poniżej tekst przyrzeczenia:

Ja, frater N.N, świadomie i dobrowolnie wybrałem życiową drogę do kapłaństwa w Zakonie Braci Mniejszych. Ten wyniosły cel – praca w winnicy Pańskiej – przy gorliwym praktykowaniu rad ewangelicznych, będzie mi przyświecał w moich codziennych wysiłkach i zadaniach. Dołożę wszelkich starań, by swoje zdolności pod kierownictwem Wychowawców i Współbraci w pełni wykorzystać dla udoskonalenia swej osobowości z myślą o tych, do których kiedyś będę posłany.

Wdzięczny za łaskę powołania, która jak każda łaska bazuje i wyrasta z natury, będę coraz lepiej pielęgnował glebę mego serca i rozumu, by ziarno łaski powołania nie tylko zakiełkowało, lecz by przyniosło owoc obfity. Będę nie tylko wzbogacał swój umysł i zdobywał wiedzę filozoficzno-teologiczną, lecz z tą samą gorliwością będę urabiał swoje serce.

By ten cel osiągnąć, będę wiernie przestrzegał wskazań Kościoła i Zakonu, który w swoich ustawach tak wielką uwagę przykłada do formacji i studiów. Drogowskazem mi będą świetlane postacie mojego Zakonu, a zwłaszcza św. nasz ojciec Franciszek, Doktor Ewangeliczny – św. Antoni Padewski, Doktor Seraficki – św. Bonawentura, Doktor Subtelny i Maryjny – bł. Jan Duns Szkot, którzy potrafili łączyć umiłowanie wiedzy z duchem modlitwy i tak doszli do prawdziwej mądrości.

Vivat academia, vivant professores!

Zaproszenie

W imieniu wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi z wielką radością zapraszamy na uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego 2014/2015, która rozpocznie się uroczystą Eucharystią w kościele św. Antoniego we wtorek, 30 września br. o godz. 9.00.

Prosimy o modlitwę w intencji alumnów.

Pax et bonum!

Odpust kaplicy seminaryjnej

sf-elgreco1

Stymagtyzacja wg El Greco

Seminaryjne wakacje dobiegły końca. Bracia wrócili z rozmaitych pomocy spełnianych w klasztorach naszej prowincji. Na piętrze klerykatu zamieszkali już bracia z pierwszego roku. Na nowo wdrażamy się w seminaryjny porządek dnia. Kamieniem granicznym wyznaczającym początek nowego roku akademickiego jest zwyczajowo uroczystość odpustowa w naszej kaplicy ku czci Stygmatów Serafickiego Ojca naszego św. Franciszka.

Brat Korneliusz postarał się o stosowny wystrój seminaryjnego Wieczernika, dzięki czemu zapełnił się on bukietami słoneczników, które przypominają nam o naszym Założycielu, który nieustannie zwracał się ku z wysoka wschodzącemu Słońcu. Wieczorem dnia poprzedzającego uroczystość odpustową, odśpiewaliśmy świąteczne nieszpory. Nabożeństwu w kaplicy przewodniczył ojciec Jozue, a asystowali mu bracia Roch i Makary. O godzinie dwudziestej zebraliśmy się w salce na rekreacji, aby uczcić przypadające tego dnia imieniny Korneliusza.

Dzień odpustu rządził się własnym świątecznym planem. Nieco później niż zwykle odmówiliśmy jutrznię. Zaś odpustowa eucharystia miała miejsce o godzinie 11:30. Przewodniczył jej ojciec Zdzisław Rabajczyk z Wambierzyc, który wygłosił także okolicznościową homilię. Mszę świętą koncelebrowali o. Dominik, o. Jozue i o. Leon, a asystowali fr. dk. Kazimierz oraz fr. Makary. Ponadto bracia Gabriel i Ksawery zaangażowali się w służbę liturgiczną. Po eucharystii odmówiliśmy litanię do św. Franciszka z Asyżu, a także uczciliśmy jego relikwie. Po południu mogliśmy się udać na nadprogramowa przechadzkę. Wieczorem odbyła się rekreacja, która zakończyła się transmisją łączoną meczów MŚ w siatkówce (Brazylia – Rosja) oraz Ligi Mistrzów (Bayern Monachium – Manchester City). Po wszystkim bracia udali się na spoczynek, aby odzyskać siły przed wykładami, które rozpoczynają się następnego poranka.

fr B.