Spotaknie młodych braci z o. ministrem generalnym

Od1 23 do 26 czerwca uczestniczyliśmy w spotkaniu dla młodych braci z naszym ministrem generalnym o. Michaelem Perry w Górze św. Anny w przepięknym Domu Pielgrzyma.

Ojciec Michael swoją posługę rozpoczął niewiele ponad miesiąc wcześniej. Temat spotkania odnosił się do naszego życia i był zawarty w słowach: Odnów w sobie dar wiary.
Na spotkanie zjechali się bracia z Konferencji Północnosłowiańskiej naszego Zakonu, a więc wszystkie 5 Prowincji zakonnych w Polsce oraz bracia z Czech i Słowacji, a także bracia z Prowincji na Ukrainie.
Spotkania odbywały się w auli Domu Pielgrzyma, uczestniczyliśmy we wspólnych Eucharystiach, modlitwach, a także konferencjach, które miały nam przypomnieć na nowo nasz apostolat i wzbudzić w nas żar ewangelizacji narodów.
W programie było przewidziane spotkanie z naszym byłym ministrem generalnym, a obecnie arcybiskupem pracującym w Watykanie o. abp José R. Carballo OFM, który podczas wtorkowej przedpołudniowej sesji moderowanej przez ojca Jozuego przypomniał nam wartości jakimi my młodzi mamy żyć i ukazał sens radości, jaką powinniśmy emanować na cały świat, który od nas potrzebuje radości z ewangelicznego kroczenia za Jezusem.
Spotkanie zakończyło się w środę konferencją z ojcem generałem oraz obiadem po którym rozjechaliśmy się do swoich klasztorów.

Obszerniejszą relację oraz galerię zdjęć znajdziesz na naszej stronie: www.ofm.w-w.pl

fr Canisus OFM

 2 3 4

Sesja egzaminacyjna i zakończenie roku akademickiego

Miesiąc czerwiec był dla nas czasem sprawdzenia tego, co udało nam się nauczyć w ciągu całego drugiego semestru wykładów. Dokładnie 3 czerwca o godzinie 9 egzaminem z teologii moralnej rozpoczęliśmy czas sesji egzaminacyjnej w naszym seminarium.
Nie był to dla nas czas łatwy,  ponieważ na dworze było już ciepło, w pokojach również; jednak byliśmy przykuci do biurek przy których systematyzowaliśmy nabytą w ciągu całego semestru wiedzę. Udało się nam zakończyć sesję bez większych komplikacji w postaci wrześniowych dodatkowych spotkań z naszymi wykładowcami.

W międzyczasie, gdy byliśmy pochłonięci nauką nastąpił dzień 13 czerwca co oznacza w naszym seminarium święto patrona naszej uczelni – św. Antoniego.
Głównym punktem naszego świętowania była Uroczysta Eucharystia, którą sprawował proboszcz naszej parafii o. Fabian Kaltbach OFM. Należy dodać, że parafia również jest pod wezwaniem św. Antoniego. Homilię podczas tej doniosłej uroczystości wygłosił o. Teofil.  Nawiązywał w niej do życia i posługi św. Antoniego, który jest świętym od zagubionych rzeczy, choć i nie tylko.  Również przez Jego wstawiennictwo niektórzy odnajdują na nowo swoją wiarę i na powrót wracają do wspólnoty Ludu Bożego.

Dzień przed uroczystym zakończeniem roku akademickiego udaliśmy się wspólnie do Prudnika, aby tam w Sanktuarium św. Józefa przeżywać dzień skupienia.
Konferencje wygłosił nam o. Faustyn Zatoka OFM przybliżając nam postać Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w tym klasztorze był więziony ponad rok. Czas osobistego spotkania z Jezusem w Eucharystii, na adoracji i medytacji miał nas przygotować duchowo na czas zbliżających się wakacji. Braciom posługującym w Sanktuarium składamy serdeczne Bóg zapłać za gościnę.

22 czerwca nastąpiła długo oczekiwana chwila zakończenia roku akademickiego w naszym Alma Mater.
Wspólnie z wykładowcami naszej uczelni dziękowaliśmy Bogu za miniony rok oraz za wielość łask Bożych jakie w tym czasie otrzymaliśmy. Podczas Uroczystej Eucharystii, którą celebrował i homilię wygłosił  N.O. Prowincjał Alan Brzyski OFM Kościół wzbogacił się o trzech nowych akolitów. Bracia Kazimierz, Józef i Roch, którzy ukończyli  czwarty rok w seminarium przyjęli tę posługę, przez którą mają coraz bardziej zbliżać się do przyjęcia w przyszłości święceń diakonatu a następnie święceń kapłańskich. Wszystkim wykładowcą naszego seminarium z Ojcem Rektorem Wawrzyńcem na czele jak również naszym wychowawcą o. Jozuemu i o. Dominikowi dziękujemy za rok formowania nas na prawdziwych braci mniejszych oraz życzymy wielu łask Bożych i udanego wypoczynku.

 fr. Tyberiusz

Dzień Dziecka!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

“Cudownych Rodziców mam…”

1 czerwca w naszym seminarium gościliśmy naszych najbliższych. Tego dnia miało miejsce Spotkanie z Rodzicami, które już na stałe wpisało się w kalendarz naszego roku akademickiego. Rodzice wraz z naszym rodzeństwem, a także krewnymi zjechali się z różnych stron. Korytarze klerykatu zapełniły się  odgłosami śmiechu dzieci i stukotu damskich obcasów…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

“Wiążą nas ze sobą inne więzy niż więzy krwi, ale równie mocne…” – z homilii o. Alana

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy najważniejszym momentem w tym dniu, a więc Eucharystią, która sprawowali nasi formatorzy – o. Jozue, o. Dominik., o. Wawrzyniec i o. Wojciech, a przewodniczył Jej i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił nasz minister prowincjalny– o. Alan Brzyski. Po uczcie duchowej nasi rodzice zostali zaproszenia na krótką „wywiadówkę”, podczas której mogli bliżej poznać charakter i sens formacji w Zakonie Braci Mniejszych.
Z powodu padającego deszczu zaplanowany grill nie odbył się na świeżym powietrzu, jednak bracia klerycy zaskoczyli mile rodziców, podając grillowane kiełbasy w refektarzu, który zapełnił się do ostatniego miejsca. Ostatnim punktem naszego wspólnego dnia były odwiedziny naszych ukochanych w celach zakonnych oraz wspólne świętowanie przy olbrzymiej ilości wszelkiego rodzaju ciast…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Na końcu Eucharystii ponownie oddaliśmy nasze seminarium w opiekę Matki Bożej…

Jesteśmy przekonani, że takie spotkanie pomaga zwalczać stereotypy  i schematy dotyczące naszego życia zakonnego i ułatwia stworzenie wspólnoty…