Dzień skupienia i wybory seniora

14 maja w naszej wspólnocie seminaryjnej odbył się kolejny dzień skupienia, który poprowadził ks. Krzysztof, ojciec duchowny z Wyższego Seminarium Duchownego w Diecezji Świdnickiej.

Podczas dnia wspólnie wysłuchaliśmy dwóch konferencji, podczas których ksiądz rekolekcjonista mówił o zawierzeniu Bogu tych spraw na które nie mamy wpływu, z którymi nie możemy sobie poradzić. Wskazywał przy tym jak ważna w życiu jest modlitwa o pokój i miłość w sercu, aby zostało wyzwolone z tego co je niszczy i żeby było wypełnione Bogiem. Ks. Krzysztof wskazywał również na to, aby czynić dzieła Boga, a nie tylko dzieła dla Boga, które zaspokajają nasze potrzeby, lecz nie są wolą Bożą…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Miłość cierpliwa jest..” /1Kor 13/

Dzień później, 15 maja odbyły się wybory na nowego seniora i wiceseniora naszej wspólnoty. Naszym nowym seniorem został wybrany w 1-wszej turze fr. Makary, który zastąpił dotychczasowego seniora fr. Kazimierza, natomiast  wiceseniorem został fr. Gabriel, który przejął urząd po fr. Rochu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Wybrał tych, których chciał…” /Mt 10,1/

Dziękujemy ustępującemu Zarządowi klerykatu za cierpliwość do nas… Mamy nadzieję, że ich zaangażowanie wyda owoc róznież w przyszłości, przy budowaniu nowych wspólnot.

Nowym Braciom z Zarządu życzymy, by nie bali się być jako pierwsi ewangelicznie ostatni wśród nas…

Wyjście na mecz Przyjaźni…

12 kwietnia dzieci i młodzież z świetlicy środowiskowej TOBIASZKI /zob: TUTAJ/, wraz z opiekującą się nimi siostrą Bożeną – kapucynką, oraz dwoma klerykami Leonem i Klemensem, udali się na mecz Śląska Wrocław z Lechią Poznań, który odbył się na wrocławskim stadionie olimpijskim. Wyjście było bardzo udane, „Tobiaszki” wraz z opiekunami świetnie się bawili kibicując naszej drużynie z Wrocławia, która pokonała przeciwników z Gdańska 1:0

A oto fotki z meczu…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Disco, discere, didici…

Do 29 I w naszym seminarium trwa sesja egzaminacyjna… Prosimy o modlitwę na czas zdawania m.in. Filozofii Boga, Metafizyki czy Teologii Fundamentalnej… Dziękujemy…

salawykł

Sapere aude

Modlitwa przed egzaminem

/z prowincjalnego modlitewnika PRECES COMMUNES/

Boże, który znasz wszystkie tajniki ludzkich serc, daj nam tutaj zebranym sługom Twoim oświecenie umysłu i dobrą pamięć, byśmy mogli odpowiadać na postawione nam pytania zgodnie z tym, czego poprzednio się nauczyliśmy, a pytającym pomóż osądzić nasze wypowiedzi zgodnie z zasadami sprawiedliwości i miłości oraz Twej Najświętszej woli. Niech nabyta przez nas wiedza posłuży do poszerzenia Twojej chwały, zgodnie z wytycznymi naszej szkoły franciszkańskiej. Maryjo, Stolico mądrości, módl się za nami. Św. Bonawenturo, módl się za nami

I Ty możesz zostać św. Mikołajem…

Wieczorem 12. grudnia wspólnota seminaryjna zebrała się w auli na tradycyjnym przedstawieniu kabaretowym przygotowanym przez kurs II.  Niech poniższe foto będą najlepszą recenzją z tej zabawy…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prezentami były zakładki z sentencjami…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dziękujemy gościom za przybycie i za ich poczucie humoru…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dyktando: Klerycy contra Profesorowie…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Konkursów ciąg dalszy…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Swoją obecnością zaszczyciła nas sama Matka Teresa….

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Kwiatek br. Norberta… W „swoistym” nawozie…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Cezar Julek Wielki… Po prostu wielki….

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Św. Mikołaj z prawdziwą brodą!

Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

Maryjadasd

Zapraszamy do odmawiania nowenny przygotowującej nas do świętowania Niepokalanego Poczęcia NMP, Matki naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Ten czas ofiarujmy w intencji braci kleryków i nas wszystkich pragnących jak Maryja wypełniać wolę Bożą w naszym życiu.

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Modlitwa wstępna

P. O Maryjo bez grzechu poczęta.

W. Módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.

P. Maryjo, Pani Niepokalana, uwielbiam razem z Tobą Trójcę Przenajświętszą i dziękuję, że Cię obdarowała wolnością od grzechu pierworodnego. Proszę Cię gorąco, przyjmij moje błagania i otaczaj mnie swoją opieką.

W. Amen.

Dzień I (29.11)

P. Maryjo Niepokalana, sławię twe Niepokalane Poczęcie, spraw proszę, by używanie Twojego imienia, pokonywało we mnie złe skłonności i pożądliwości.

W. Amen.

Dzień II (30.11)

P. Maryjo Niepokalana, Ty jesteś pokorną służebnicą Pańską, spraw, proszę, wstawiennictwem u Swego Syna, aby pycha nie zgubiła mej duszy.

W. Amen.

Dzień III (1.12)

P. Maryjo Niepokalana, Ty przebaczyłaś wszystkim, którzy ranili serce Twego Syna i Twoje, ulecz mnie z nienawiści do bliźnich i natchnij życzliwością do nich.

W. Amen.

Dzień IV (2.12)

P. Maryjo Niepokalana, dziewicza niewinność jest szczególną Twoją ozdobą, naucz mnie cenić tę cnotę i brzydzić się wszelkim grzechem nieczystym.

W. Amen.

Dzień V (3.12)

P. Maryjo Niepokalana, wszystkie słowa Syna i o Twym Synu wypowiedziane zachowałaś w Swym Sercu. Wszakże On mówił: „nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni”. Naucz mnie, Matko, panować nad mym językiem, abym nie ranił serc moich bliźnich.

W. Amen.

Dzień VI (4.12)

P. Maryjo Niepokalana, Twój Syn uczył: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa i pijaństwa” (Łk 21,34). Uproś nam łaskę, aby wstrzemięźliwość i trzeźwość były znamionami naszego narodu.

W. Amen.

Dzień VII (5.12)

P. Maryjo Niepokalana, zawsze byłaś wierną w wypełnianiu woli Bożej, a ileż to razy ja wykraczałem przeciw woli Bożej? Naucz mnie, Matko, poszanowania woli Twego Syna.

W. Amen.

Dzień VIII (6.12)

P. Maryjo Niepokalana, Syn Twój powiedział: Niech mowa wasza będzie: Tak, tak, nie, nie” (Mt 5,37), czyli prosta, szczera i niezakłamana. Uproś mi łaskę prostoty, prawdy, które Ty, Matko, tak dobrze rozumiałaś.

W. Amen.

Dzień IX (7.12)

P. Maryjo Niepokalana, już tylko godziny dzielą nas od Twojego święta. Jesteś arcydziełem Trójcy Przenajświętszej. Miłość Boża dała nam Ciebie. Dziękując Bogu za ten dar wielki, prosimy, naucz nas szczerze kochać Ojca w niebie i braci na ziemi.

W. Amen.

Modlitwa końcowa na każdy dzień

P. Wysławiajmy wspólnie Niepokalaną Maryję Dziewicę:

W. Cała piękna jesteś, Maryjo. * I zmazy pierworodnej nie ma w Tobie. * Tyś chwałą Jeruzalem. * Tyś weselem Izraela. * Tyś chlubą naszego narodu. * Tyś Orędowniczką grzeszników. * O Maryjo! * Dziewico najroztropniejsza. * Matko najlitościwsza. * Módl się za nami! * Wstawiaj się za nami do Pana naszego Jezusa Chrystusa!

P. W poczęciu swoim, Panno, niepokalaną byłaś.

W. Módl się za nami do Ojca, któregoś Syna porodziła.

P. Módlmy się.

Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, * daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. Przez Chrystusa, Pana naszego.

W. Amen.

 

Pomnij o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj.

Amen.

Zaproszenie na śluby wieczyste br. Kazimierza

Herb_franciszkanowZapraszamy z radością do uczestnictwa 7 grudnia 2013 roku o godzinie 11.00, w naszym kościele pw. św Antoniego z Padwy we Wrocławiu – Karłowicach, w Eucharystii, podczas której swoją uroczystą profesję w Zakonie Braci Mniejszych na ręce ministra prowincjalnego o. Alana Brzyskiego złoży fr Kazimierz Bojnicki, alumn V roku naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

W imieniu brata profesa prosimy o modlitwę w jego intencji.

 

Modlitwa za współbrata mającego złożyć śluby wieczyste.

       Panie, Ty powołałeś brata Kazimierza do zakonu św. Franciszka. Spraw, aby przez całe życie zachowywał Regułę Braci Mniejszych, żyjąc w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.
Kieruj nim i daj łaskę, aby nie sobie lecz Tobie samemu, o Panie nasz i Boże, służył i wypełniał z największą gorliwością wszystkie przepisy Zakonu oraz wszystko to, co mogłoby przyczynić się do udoskonalenia jego duszy, ku większej czci Imienia Twego, który jesteś Bogiem pochwalonym przez wszystkie wieki. Amen.

 

Z Dusznik do Pragi…

8 listopada w święto błogosławionego Jana Dunsa Szkota po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem naszego wicerektora  ojca Dominika Banasia rozpoczęliśmy nasz seminaryjny wyjazd formacyjno – rekreacyjny do Dusznik Zdroju.
Towarzyszył nam, w tych dniach długiego weekendu, nasz jedyny juniorysta w Prowincji – br. Bernardyn.

Ukochany MOST KAROLA w Pradze.

Ukochany MOST KAROLA w Pradze.

Jeszcze w piątek po nieszporach i adoracji Najświętszego Sakramentu uczestniczyliśmy w kręgu biblijnym rozważając spotkanie przy studni Pana Jezusa z Samarytanką. Dzielenie się każdego z nas wiarą z pewnością zaowocowało w nas głębszym zrozumieniem i przeżyciem tego tekstu.

W sobotę większość z nas pojechała do Pragi. Hradczany, Katedra św. Wita, husycka świątynia św. Mikołaja, bazylika franciszkanów, sanktuarium Dzieciątka Jezus – to tylko niektóre miejsca, w których modliliśmy się i zachwycaliśmy się architekturą miasta.

Ojciec Jozue, nasz "przewodnik".

Ojciec Jozue, nasz „przewodnik”.

Niedzielę spędziliśmy na górskich szlakach podziwiając okolice Dusznik Zdroju, a poniedziałkowe do południe poświęciliśmy dyskusjom nad artykułami „Zwyczajnika” naszej Prowincji.

Dzięki braterskiej atmosferze i gościnności Braci z konwentu wróciliśmy wypoczęci duchowo i fizycznie…

fr. Kazniy Sułek

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Widok na Muzeum Narodowe.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zdziwieni podczas zwiedzania.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Br. Bernardyn żądny wiedzy.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Hradczany

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

W poszukiwaniu szlaku,

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Czeska radość.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zdobywca.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Niedziela misyjna na Karłowicach!

20 października Kościół obchodzi niedzielę misyjną, pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata”.

Nasze Seminaryjne Koło Misyjne zorganizowało okolicznościową wystawę misyjną w „CUKIERENCE” znajdującej się przy naszym kościele parafialnym św. Antoniego z Padwy. Na wystawie można było zobaczyć, dotknąć i podziwiać wiele eksponatów pochodzących z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze. Wiele można było także się dowiedzieć od brata Ksawerego, który zorganizował i podjął się prowadzenia tejże wystawy.

Członkowie SKM zapraszają na różaniec w intencji misjonarzy, prowadzony w różnych językach w środę 23 października, o godzinie 18:00, w naszym kościele na Karłowicach.

Greckokatolickie eksponaty.

Greckokatolickie eksponaty.

Parafianie zwiedzają eksponaty ze wszystkich części świata.

Parafianie zwiedzają eksponaty ze wszystkich części świata.

Nie zabrakło także "pamiątek".

Nie zabrakło także „pamiątek”.

Twórca naszej wystawy, fr Ksawery.

Twórca naszej wystawy, fr Ksawery.

Odnowienie Profesji

      16 października w uroczystość św. Jadwigi Sląskiej, patronki naszej Prowincji zakonnej, 7 braci kleryków i brat juniorysta odnowili podczas Eucharystii wieczornej, w kościele parafialnym św. Antoniego z Padwy, swoją profesję zakonną. Ślubowali Panu Bogu żyć przez rok w posłuszeństwie, bez żadnej własności i w czystości, zgodnie z Regułą Braci Mniejszych, spisaną przez św. Franciszka  z Asyżu.
Mszy Świętej przewodniczył, okolicznościowe kazanie wygłosił i przyjął śluby zakonne – minister prowincjalny o. Alan Brzyski.

Mszę Świętą uświetniła grą i śpiewem schola młodzieży sympatyzująca z osobą św. Franciszka.

Ojciec Prowincjał prosi Boga specjalną modlitwą przed odnowieniem profesji.

Ojciec Prowincjał prosi Boga specjalną modlitwą przed odnowieniem profesji.

Bracia przed odnowieniem profesji.

Bracia przed odnowieniem profesji.

Ojciec Prowincjał święci figurę świętej Jadwigi Śląskiej, Patronki naszej Prowincji zakonnej.

Ojciec Prowincjał święci figurę świętej Jadwigi Śląskiej, Patronki naszej Prowincji zakonnej.